Couronne

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Na ten chleb trzeba poczekac, ale zareczam, ze warto!!!



Z 1/8 lyzeczki drozdzy instant
50g maki pszennej bialej chlebowej
45 ml wody (filtrowanej lub zrodlanej)
robie CHEF. Lacze drozdze z maka i dolewam powoli wode, wyrabiam metalowa lyzka. Miske zakrywam lekko naoliwiona folia plastikowa i odstawiam na 2-3 dni (czasem na dluzej, do tygodnia).
Po kilu dniach utworzy sie skorupka, przelamuje ja i odswiezam CHEF, dodajac:
65ml wody
115g maki pszennej bialej chlebowej
Znow mieszam, zakrywam folia i odstawiam na kolejne 2 dni.
Teraz czas na LEVAIN. Zawartosc miski wkladam do maszyny chlebowej i dodaje:
115 ml wody
115g maki pszennej bialej chlebowej
Wybieram cykl >dough<
Po zakonczeniu cyklu, zostawiam LEVAIN w maszynie na kolejne 8 godzin, NIE PODNOSZAC POKRYWY!!! (Jesli potrzebna jest nam maszyna , mozna przeniesc LEVAIN do miski , zakryc mokra sciereczka i podobnie odstawic na 8 godzin).
Ciasto wlasciwe:
zostawiam w maszynie 200g LEVAIN (reszte wykorzystuje do nastepnego wypieku, mozna do tygodnia przchowywac w lodowce, odswiezyc i upiec kolejny bochen), dodaje:
240ml ZIMNEJ wody
325g bialej maki pszennej chlebowej
1 1/2 lyzeczki soli
1 lyzeczke cukru
1/2 lyzeczki drozdzy instant.
Znow wybieram cykl >dough>. Po zakonczeniu wyjmuj ciasto chlebowe na stolnice delikatnie oproszona maka, &quot;odpowietrzam&quot;, formuje kule i tylem dloni robie otwor, ktory powiekszam, obracajac i rozciagajac ciasto, ma miec ok 15cm srednicy. W otwor wkladam miske oblozona folia, lekko naoliwiona i przykrywam wilgotna sciereczka. Zostawiam do wyrosniecia. Nagrzewam piekarnik do 230 C (pieke na kamieniu, ale mozna na blasze). Gdy prawie podwoi swoja objetosc, osypuje COURONNE maka i wykonuje 4 naciecia ostrym skalpelem. Pieke 35-40 min. Polecam.

A oto wnetrze chleba:
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
tak ...pszenna...ale dla pewnosci wszystkich zmodyfikuje rowniez przepis...
dzieki
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Coś dla mnie
icon_smile.gif
Tyle roboty - hurra!!! :mrgreen: A zdjęcie powalajace...
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0


a więc tak: musiałam dosypać mąki, bo ciasto było bardzo rzadkie. Nie chciałam jej dodawać zbyt wiele, więc pozostało dosyć luźne i miałam kłopoty z nacięciami. Kiedy rzuciłam je na kamień, wystartowało do góry jak szalone.
W smaku chleb jest pyszny - niezbyt gruba chrupiąca skórka i obłędny zapach. Nie wygląda tak oszałamiająco jak pierwowzór, ale mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej ;)
Super przepis - dziękuję i polecam
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Lisku ...piekna couronne! Bardzo cieszy mnie, ze Ci smakuje!
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,684
521
113
upiekłam ,upiekłam ,pachnie obłędnie ,jest jeszcze gorący ,wygląda ślicznie tylko nacięcia kiepskie mi wyszły -robiłam żyletką i nie jest to dobry pomysł,bo ona szarpie a nie tnie
Czym najlepiej zrobić nacięcia ,bo drugi raz chcę je mieć perfekt ;) ?

Nie wiem jak smakuje ,ale wygląd wiele obiecuje ,wyrósł strasznie
piekłam na gorącej blasze wyłożonej folią aluminiową bo kamień kupię dopiero po 10 maja :mrgreen:
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciesze sie bardzo margot...
nacinam bardzo ostrym nozem lub skalpelem (tez bardzo ostrym)
icon_smile.gif

napisz koniecznie jak ci smakowal i jesli mozesz wklej zdjecie
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tez sie ciesze...nawet bez zdjecia!
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Zazwyczaj: wyrabianie ciasta a potem leciutkie podgrzewanie, żeby urosło
icon_smile.gif


W mojej maszynie: najpierw podgrzanie składników, potem około 15 minut wyrabiania i około godziny na rośnięcie.
Więc najczęściej wybieram program PIZZA, bo tam nie ma podgrzewania składników
icon_wink.gif
.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Zrobiłam. Ciasto wyszło mi dość luźne i żeby uniknąć problemów (nie mam kamienia) uprościłam sobie pracę i włożyłam je do okrągłej szklanej formy.
Zaczyna rosnąć
0605060840074jy.jpg


Gotowy do pieczenia
0605060949520rx.jpg


Upieczony
0605061030369jo.jpg
0605061055226wu.jpg


Co prawda dziura trochę większa niż w oryginale, ale chodzi przecież o chleb, a nie o dziurę, a ten w smaku bardzo dobry. I praktycznie pracy przy nim niewiele.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
hazo! Pieknie wyglada! Nawet z wieka dziura! ;)
Jesli ciasto jest zbyt luzne mozna dodac odrobine maki (1-2 lyzki), jak juz wspomnialam wczesniej COURONNE pieke z T55 i proporcje sa idealne dla tego rodzaju maki...