Ser a la Koryciński

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
A z jakich proporcji robiłaś? Bo wspominasz o innym przepisie na ser, jaki to przepis?
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,366
1,649
113
Podpuszczkę i chlorek kupiłam na allegro - zdrowodomowo.pl Poleciła mi A_linka, która się tu już nie udziela z powodu braku czasu, ale robi pyszne sery, i nie tylko. Chyba się nie obrazi jak podam link do jej bloga o serach http://szufladaliny.blogspot.com/
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
No, to tak, jak i ja, chlorek był na aukcji. Dawali, kupiłam.

Dziuniu, pytasz o przepis na ser, czy ricottę ?
Pisałam, że robiłam ser nie z tego przepisu, bo ten określa dokładnie firmy podpuszczki i kefiru, dodatkowo trochę po aptekarsku opisuje poszczególne czynności.
icon_wink.gif

Proporcje ogólne takie same, składniki też. Podejście do wykonania trochę bardziej 'wyluzowane'.
icon_wink.gif


Serwatki zostało 4-4,5 litra. Dokładnie tyle, ile wychodzi wszystkim po 5 litrach mleka na a'la koryciński. Nie wiem czemu ricotty "aż" tyle, ale z wypowiedzi znalezionych w necie doczytałam, że bywa z tym różnie. Nie znam się na przerobie mleka, poczytałam w necie (głównie blog Zielony Zakątek), bo tu nie mogłam znaleźć osobnego przepisu - serwatka podgrzana do 90 st C, dodany ponad litr mleka sklepowego, mały kubek śmietanki, sok z połowy cytryny. Gotowane z mieszaniem 5 minut.
Mówiąc, że zrobiło mi się bardzo mało mam na myśli to, co zostało na chuście po przelaniu przez nią serwatki z 'dodatkami'.

W sumie temat ricotty można wydzielić, bo pewnie się rozwinie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Melduję się, że zrobiłam ponownie, ale z mniejszej porcji mleka, bo dla mnie samej, to jednak ciut dużo na raz, wolę mniej i częściej. Udało mi się dorwać kefir rubico.
icon_smile.gif
Ociekało w małych pojemnikach plastikowych, co dało mi szansę zróżnicować smakowo.

bl_ser2.jpg


I tu mam pytanie, jakie zioła nadają się do nabiału ?
Przeanalizowałam regały w kilku różnych sklepach i poza coraz większą ilością gotowych mieszanek ziołowych, z pojedynczych ziół tylko udało mi się dorwać kumin rzymski (miał opis, że do serów i nabiału). Kozieradki, macierzanki, estragonu itd... po prostu nie ma. Czego i gdzie szukać ?

Tym razem mam pełną miseczkę ricotty. Robiona jeszcze prościej, bo bez śmietany, ale za to z krowim mlekiem. Serwatki miałam z 3 litrów mleka, a mleka samego litr. Niestety, pojawiły się, pomimo mieszania, drobiny brązowe, jakby od przypalenia, ale dno garnka nie miało przypalenia. Jednak muszę następnym razem bardziej uważać. Być może cała noc, to za długo na ociekanie, bo trochę wyszła zwarta. Ale i tak się bardzo cieszę.

bl_ricotta1.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,895
220
63
Kozieradkę to w zielarskim kupowałam, a i pewnie inne zioła też tam znajdziesz. Albo w aptece.
Ale ja bym z kuminem ani kozieradką nie chciała, bo mają bardzo intensywne smaki. Noo, chyba że w serze ich tak nie czuć.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
JotHa, profesjonalne serki!
Chyba też się zachęce, tym bardziej że mam dostęp do prawdziwego mleka...
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
Może masz jakiś bazar w pobliżu, powinno tam być choć jedno stoisko z przyprawami i ziołami. U nas jest od czasu do czasu a na Wolumenie gdzie jeździmy w niedzielę jest bardzo miła pani i ma duży wybór mieszanek i pojedyńczych ziół. Mogę kupić jak nie znajdziesz u siebie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Faktycznie, muszę się rozglądnąć gdzieś poza sklepami z żarełkiem. Do Herbapolu to już mi lista rośnie, więc może faktycznie się ruszę pomimo tego, że tak mi nie po drodze. O aptekach nawet nie pomyślałam. Bazarki z ziołami to mi się od razu przypominają hale targowe z Trójmieście i dziecięce wspomnienia z tego 'wielkiego świata', jakim wówczas dla mnie były właśnie m.in widoki dziwnych ziół w wielkich workach.
icon_mrgreen.gif


Samanto, rób. Jeśli tylko lubisz takie wyroby, to rób, bo naprawdę pracy z tym stosunkowo niewiele.
Swoją drogą, skąd na jarmarkach biorą się takie ceny za sery ?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Zrobię na pewno, jak tylko wezme się w garść i gdzieś kupie podpuszczke i co tam jeszcze trzeba kupic oprócz mleka. Z mlekiem problemu nie powinnam mieć, zresztą pierwszy raz zrobię połowę i to najwyżej. A potem się zobaczy.
icon_biggrin.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Co prawda, już kończę resztkami w sałatce, ale dopiero dzisiaj zgrałam i obrobiłam zdjęcia.

bl_ser3.jpg


bl_ser3a.jpg


I tym razem, ricotta wyszła lepiej (krócej jej dałam ociekać), chociaż mniej (ta sama miseczka doskonale to obrazuje) pomimo, że serwatki było więcej.

bl_ricotta2.jpg



 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Dziękuję.
Robię 5 litrów na ser + litr do ricotty. Ale teraz spróbuję ricottę inaczej, bez dodatkowego słodkiego mleka.
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,844
65
48
a można ten ser robić zimą?? ja jakoś się nastawiłąm, że tylko wtedy jak krowy po polu chodzą ;)

tylko podpuszczka mi się przeterminowała, miałam do połowy grudnia, sądzicie, że się nada?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
U mnie w okolicy, jak widać, krowy mleko dają i w styczniu. Zima może nie taka konkretna, ale krowom to pewnie średnio robi.
icon_wink.gif

Z podpuszczką, to nie wiem...
Może spróbuj z niewielką ilością mleka, czy działa.
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,844
65
48
chodziło mi o to, że takie mleko "na trawie" to chyba smaczniejsze jest, niż od krowy karmionej jakimiś innymi rzeczami. Ale do sera i tak się dodaje różne przyprawy (ja najbardziej lubię z czarnuszką), więc chyba spróbuję zrobić, nie majątek
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Nie, no rozumiem doskonale, ale fajnie zabrzmiało.
icon_wink.gif
Możliwe, że mleko jest trochę inne, ale natura i to pewnie przewidziała uwzględniając dobro cieląt.
Czarnuszkę też bym chciała, ale rozglądam się tyle o ile za przyprawami, więc efekt mierny.
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,366
1,649
113
Jaki piękny ser! A ja od lipca nie robiłam, nie jest proste kupić to mleko. Ale chyba się zmobilizuję by w sobotę którąś wstać wcześnie i jechać na targ. Spory Ci wychodzi, ja też robiłam zwykle z 5 l. Ricotty nigdy nie robiłam i nie jadłam, jak się ją robi?