Orzechowiec Marioli

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,135
1,690
113
Przepis otrzymałam kiedyś od Koleżanki + drobne zmiany i prawie taki sam jak Orzechowiec od Malinna
Ciasto:
3 szkl. mąki
2 jajka (jeżeli małe to 3)
1/2 szkl. cukru (można dać mniej – wg uznania)
2 łyżki miodu
2 łyżki mleka
1 1/2 łyżeczki sody
20 dkg masła
Miód i sodę rozpuścić w mleku. Ze wszystkich składników zagnieść ciasto. Całość podzielić na 3 równe części – kształty placków takie same jak wielkości blaszki (u mnie 25x36).
2 części rozwałkować cienko max. 0,5cm (ciasto jest lekko klejące i można użyć „foliówki”
gruebel_2.gif
) i upiec .
Na 3 części surowego ciasta, ułożonego na blaszce, wyłożyć usmażone orzechy i razem upiec – tem. 170 (termo obieg) do 12 min.

Orzechy:
40 – 50 dkg orzechów włoskich
4-5 łyżek miodu
1/2 szkl. cukru
Miód i cukier rozpuścić razem na patelni, a następnie dodać orzechy. Całość krótko przesmażyć – tak, aby wszystkie orzechy dokładnie wymieszały się w miodzie.
Przesmażone orzechy w miarę sprawnie i szybko (gorące, prosto z patelni) ułożyć na przygotowanym do pieczenia cieście.
Upiec - temp. 170 ok. 12 min.

Masa:
1/2 l mleka + 1/2 szkl.
1/2 cukru waniliowego
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szkl. cukru
1 kostka masła
Cukier i cukier waniliowy dodać do 1/2 l mleka i zagotować. Mąkę pszenną i ziemniaczaną dodać do 1/2 szkl. mleka i dokładnie wymieszać.
Wlać wymieszaną z mlekiem mąkę do gotującego się mleka i zrobić budyń. Do gotującego się (na małym ogniu) budyniu dodać masło i mieszać do uzyskania jednolitej masy.
Gorącą masą przekładać upieczone placki (muszą być zimne). Na dolny placek można wyłożyć czekośliwki i następnie warstwę budyniową.
Ostatnią warstwę budyniową przykrywa się ciastem z orzechami (orzechami do góry).
Całość powinna odpocząć min.10 godzin (u mnie czekało przez noc – nie korciło tak bardzo
rofl.gif
).


Orzechowiec2.jpg
 

Załączniki

  • Orzechowiec2.jpg
    Orzechowiec2.jpg
    402.4 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
gucio, jestes wielka-dziekuje
bussi.gif
anbetung.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,135
1,690
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
gucio, toz to ciasto powala!!!!!!!!! a jesli musi zmieknac, to jeszcze lepiej
zahnlos.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
I dlatego... od dawna jest na cinie
icon_wink.gif

Przeciez nie moze nie byc na tym forum powalajacego ciasta!
https://www.cincin.cc/index.php?act=Search&...=%2Borzechowiec

Moze i bym zrobila Marioli, ale budyn tylko z maka to kisiel sie nazywa
icon_wink.gif
Nie lubie tej konsystencji.
Wole miodownik, choc przy nim wiecej roboty.

QUOTE (Gucio @ 26 Sep 2010, 22:47 ) index.php?act=findpost&pid=1029615Przepis otrzymałam kiedyś od Koleżanki + drobne zmiany
Oj! Guciu!
Czyzbys znal Malinne?! Jaki ten swiat maly...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,135
1,690
113
kermidt @ 27 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1029645I dlatego... od dawna jest na cinie
icon_wink.gif

Przeciez nie moze nie byc na tym forum powalajacego ciasta!
https://www.cincin.cc/index.php?act=Search&...=%2Borzechowiec

Moze i bym zrobila Marioli, ale budyn tylko z maka to kisiel sie nazywa
icon_wink.gif
Nie lubie tej konsystencji.
Wole miodownik, choc przy nim wiecej roboty.



Oj! Guciu!
Czyzbys znal Malinne?! Jaki ten swiat maly...
Kermidt, Malinne nie znam, może ją zna moja koleżanka Mariola (przy okazazji zapytam się
gruebel_2.gif
), która do ciepłego kremu zawsze dodawała masło
icon_mrgreen.gif
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
gucio
zahnlos.gif
daumen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Hichotka gotuje budyn z maslem
zahnlos.gif


To, ze inaczej robisz krem
a8e64112cbab06b2.gif
(szczegolnie, ze skladniki ciagle takie same
a8e64112cbab06b2.gif
) nie znaczy, ze robisz inne ciasto
cry_1.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
kermidt @ 1 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1031478Hichotka gotuje budyn z maslem
zahnlos.gif


To, ze inaczej robisz krem
a8e64112cbab06b2.gif
(szczegolnie, ze skladniki ciagle takie same
a8e64112cbab06b2.gif
) nie znaczy, ze robisz inne ciasto
cry_1.gif
Kermidt, a jak w takim razie wytłumaczyć taką mnogość przepisów na szarlotki?facepalm.gif
Wszak każda taka sama. Masło, mąka, cukier, jajka. I jabłka. Też je wszystkie połączyć?
 

Załączniki

  • facepalm.gif
    facepalm.gif
    1.4 KB · Wyświetleń: 2

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
QUOTE (.agatka. @ 1 Oct 2010, 09:30 ) index.php?act=findpost&pid=1031548Kermidt, a jak w takim razie wytłumaczyć taką mnogość przepisów na szarlotki?Pokaż załącznik 57160
Wszak każda taka sama. Masło, mąka, cukier, jajka. I jabłka. Też je wszystkie połączyć?
Znowu mam pokazac, ze ja nie jestem wielbladem?
Juz sie tlumacze.

A ten przyklad, zeby latwiej bylo zrozumiec, czemu na forum obowiazuje inna czcionka
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Agatko, czy ja mowie o szarlotkach?
Nie, bo chodzi mi tylko o to, zeby nie wklepywac tych samych przepisow. Ta czesc forum, z przepisami, jest nasza ksiazka kucharska, a ze ksiazki szanuje, nie lubie robic z nich smietnika. Nawet jest tez zapis o nie mnozeniu watkow. Troche jakby po drodze.
Masz ksiazke kucharska? Ja niestety mam byle jaka. Nie liczac biblioteki 'Kuchnia warszawska'. Ale zasady sa takie samedla wszystkich.
Jesli chodzi o szarlotki, jest jedna, plus strucla z jablkami. Tez oczywiscie jedna, bo nikt nie ma pomyslu podawac tego samego przepisu kilka razy. Wydanie byloby niesprzedawalne.
Jaki jest powod do ponownego wpisywania tego samego przepisu?
Poltora roku temu piekl Gucio ciasto z przepisu Malinny, z miodem, orzechami w karmelu na wierzchu przekladane masa budyniowa, a teraz wpisal przepis na zupelnie inne ciasto.
Na pewno? Dla mnie to nie jest inne ciasto. Ale powiedz mi, czym tak bardzo sie rozni, a bede Ci wdzieczna.
Rozumiem, ze 1/2 kg czy 500g czy 3 szkl to to samo.

przepisy: Gusi / Kermidta / Owieczki / Malinny / Gucia
Maka __ 500 g __0,5 kg __50 dkg __1/2 kg __3 szkl
Cukier__ 200 g _20 dkg __20 dkg __200 g __125 g
Tluszcz_ 200 g __20 dkg __20 dkg __200 g __200 g
Jaja______ 2 ______2 ______2 ______2 ______2
Miod___ 2 lyzki __2 lyzki __3 lyzki __2 lyzki __2 lyzki
Mleko__ 2 lyzki __2 lyzki __3 lyzki _2 lyzeczki _2 lyzki
soda____ 10 g ___15 g ___10 g ___10g ___7,5 g

Owszem, uwaga o dodawaniu masla do masy budyniowej jest bardzo trafna. Mnie tez tak latwiej wychodzi. Z Hichotki przepisu zawsze (a robilam az dwa razy
icon_wink.gif
) wychodzily grudy I przecieralam przez sito.
Teraz, tak samo jak Gucio, maslo dodaje na koncu, robiac pastry krem z przepisu Marthy Steward.
Nie wiem jak po polsku pastry cream sie nazywa, w wolnym tlumaczeniu to krem cukierniczy, uznawany za jeden z podstawowych skladnikow deserow.
Podstawowa roznica miedzy Gucia kremem, a pastry cream to jajka.
Jajka sa w kremie bazowym, zabajone, w curd’ach, ale tez w pudding’ach, custard’ach, soufflé czy w koncu creme brulee.
Zapewniaja kremowa konsystencje, aksamitnosc. Niestety kisiel, nawet z tak straszna iloscia masla, tego efektu nie osiagnie.


a jak sie wstawia tabele?
wiecej uwag do przepisu nie mam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,493
3,813
113
Hmm, z zestawienie wynika, że przepisy Gusi, Kemidta, Owieczki i Malinny są praktycznie rzecz biorąc identyczne, więc na dobrą sprawę powinny znaleźć się w jednym temacie pod nazwą "Orzechowiec". Skoro tak się nie stało, myślę, że i dla przepisu Gucia znajdzie się na forum miejsce.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Nie stalo sie tak z oczywistych powodow. W przeszlosci nie bylo spisow tresci, a wyszukiwarka dlugo kulala. Szczegolnie tym, ktorzy moderowali robila psikusy takie, ze szczeka na podlodze
icon_mrgreen.gif

I wpisalam ten orzechowiec wybrakowany, bez kremu. A powinnam sie poprawic majac pastry cream...

Jesli chodzi o zdjecie nie moge sie nie zgodzic. Nawet lepsze niz u Malinny.
A jesli chodzi o ilosc przepisow ostatnio swoje trzymam w komputerze, to tez sie nieco rownowazy
icon_wink.gif


Czy moge sie dopytac o walkowanie?
Nigdy nie walkowalam tego ciasta, bo potwornie sie rwalo, a Ty jeszcze piszesz, ze z tej samej ilosci robisz 3 placki!
Jak dla mnie mistrzostwo swiata. Jak to sie robi?

PS
A moze chodzi o wielkosc blaszki.
Ja pieklam na wiekszych blachach. Takich jak do ciasteczek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,135
1,690
113
kermidt @ 2 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1031938Czy moge sie dopytac o walkowanie?
Nigdy nie walkowalam tego ciasta, bo potwornie sie rwalo, a Ty jeszcze piszesz, ze z tej samej ilosci robisz 3 placki!
Jak dla mnie mistrzostwo swiata. Jak to sie robi?

PS
A moze chodzi o wielkosc blaszki.
Ja pieklam na wiekszych blachach. Takich jak do ciasteczek.
Kermidt
icon_razz.gif

ciasto dzielę na trzy równe części , z każdej formuję wałek i wkładam pomiędzy dwie folie i tak wałkuję. Placki wychodzą cienkie, delikatnie przenoszę na wałek lub rękę ( razem z folią) , usuwam folię tą od spodu i przenoszę na blaszkę i wtedy usuwam tą z wierzchu. Jeżeli zdarzy mi się nierównomiernie rozłożyć to wtedy już palcami staram się dokończyć dzieła
icon_razz.gif
Nie zdarzyło mi się jeszcze , aby przy takim sposobie ciasto się rwało, a folia bez problemu odchodzi.
Wbrew pozorom placki nie wychodzą cienkie i wysuszone, a trzy warstwy ciasta powodują, że szybciej miękną od kremu, ale to moje zdanie
U mnie blaszka ma rozmiary 25 na 36 .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: