Kakaowe ciasto bananowe na maślance

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
33,278
5,238
113
Rodzaj przepisu
  1. wegetariański
Ciasto bananowe na maślance
Źródło przepisu:
https://consumelavida.blogspot.com/2021/04/atwe-ciasto-bananowe-z-maslanka.html

Składniki:
240 g mąki (ok. 1,5 szkl.),
60 g kakao (ok. 8 łyżek),
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
100 g cukru trzcinowego,
90-100 g cukru białego,
Ok. 280 g rozgniecionych, bardzo dojrzałych (WAŻNE!) bananów (ok. 3-4 sztuki),
160 ml maślanki,
120 ml oleju,
3 jajka
Ekstrakt albo aromat waniliowy,
Łyżka pokrojonej, kandyzowanej skórki pomarańczowej, albo łyżeczka startej skórki pomarańczy.

Do ozdoby: cukier puder, kakao, biała czekolada, kwiaty jadalne, przyprawy korzenne (opcjonalnie).
Wykonanie:
W jednej misce umieszczamy suche składniki: przesianą mąkę, przesiane kakao, proszek, sodę, cukier trzcinowy i biały. Mieszamy je ze sobą.
W drugiej misce umieszczamy mokre składniki: jajka, maślankę, olej, aromat waniliowy. Mieszamy je ze sobą dokładnie. Dodajemy rozgniecione banany i znów mieszamy do połączenia się składników.
Włączamy piekarnik, by się nagrzał do 180 stopni.
Przygotowujemy tortownicę o śr. 22-23 cm, wykładamy ją papierem do pieczenia. Łączymy ze sobą przy pomocy łyżki składniki suche i mokre. Trzeba to zrobić szybko, ale w miarę dokładnie, by suche składniki nie były widoczne w cieście. Dorzucamy skórkę, jeszcze parę ruchów łyżką i przelewamy ciasto do przygotowanej formy.
Wstawiamy tortownicę do nagrzanego piekarnika i pieczemy ciasto ok. 53-55 minut (sprawdzamy przy pomocy patyczka – jeśli jest suchy, ciasto się upiekło).
Wyjmujemy ciasto z piekarnika, odstawiamy na 15 min, po tym czasie wyjmujemy je z tortownicy i odkładamy do całkowitego wystudzenia na metalową kratkę.

Posypujemy cukrem pudrem, kakao, startą czekoladą, ozdabiamy kwiatkami.

*Zmodyfikowany odrobinę przepis pochodzi z everydayhealthyrecipes.com

Moja wersja:
Mąką orkiszowa, 150 g cukru (tylko trzcinowego), łyżeczka
domowego cukru waniliowego, 4 średnie banany, otarta skórka z jednej pomarańczy.
Wszystko merdałam widelcem, piekłam 45 minut w 185 stopniach, w blaszce na babę savarin wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Po częściowym ostudzeniu oblałam polewą czekoladową i posypałam mielonymi pistacjami. Smaczne, wilgotne, pachnące pomarańczami i bardzo proste.
IMG_20240913_090735.jpg IMG_20240913_090010.jpg
 
 

Automat do kawy

Jeśli podoba Ci się forum i chciałbyś nas wesprzeć, po prostu kup nam kawę.

W ramach podziękowania zmienimy Twoje konto na wolne od reklam.

:coffee:

Do ekspresu do kawy