Bialy chleb na zakwasie z San Francisco

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
freu.gif

moze następnym razem spróbuje wyrastac bez koszyka
gruebel_2.gif
zobaczymy co wtedy wyjdzie
icon_smile.gif
 

barnus

Member
Gru 16, 2008
8
0
0
Ponieważ dopiero chcę zacząć swoje przygody z chlebem, bo te kupne mi nie smakują, mam pytanie czy w tym przepisie chodzi o zakwas pszenny czy żytni i z jakiej najlepiej mąki zrobić zakwas do tego chlebka (chodzi mi o numery 550, 750 itp.).
Czy ten chleb mogę upiec na normalnej blaszce ?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,409
1,491
113
barnus @ 31 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=815268Czy w przepisie czasem nie ma błędu odnośnie czasu pieczenia pisze 2 minuty a później 30 minut?
Nie ma błędu, przecież wyraźnie jest napisane:
mirabbelka @ 3 Nov 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=193406Temperatura piekarnika 250 st C. Wnętrze dobrze spryskać wodą. Chleby piec pojedynczo, po 2 minutach obniżyć temperaturę do 230 i piec ok. 30 minut. Upieczony można jeszcze zostawić na 10 min w wyłączonym piekarniku.
 

barnus

Member
Gru 16, 2008
8
0
0
Te 2 minuty mi się wydały krótkie, myślałam że ma być 20 minut.
Dzięki za odpowiedź, jutro piekę w takim razie będę się sztywno trzymała opisu
icon_smile.gif
 

kobra_44

Member
Sty 18, 2010
4
0
0
Zrobiłam.Mój pierwszy, biały chleb na zakwasie bez formy. Wyszedł rewelacyjnie.Jeden ogromny ,piękny bochen. Cieszę się niesamowicie bo bardzo się bałam, że to będzie porażka.Dał się doskonale uformować i wyrastał dokładnie tak jak w przepisie. Nie popękał. Po wyłożeniu na blachę wydawało się ,że się rozlał i będzie plaskacz ale on zaczął rosnąć w górę i jest ogromny. Piekłam go tylko dłużej bo 40 min. Przepis świetny.
icon_lol.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Upiekłam.
Przepyszny biały chleb.

Piekłam na zakwasie pszennym razowym wyprowadzonym trzystopniowo z 2 łyżek żytniego.
Zaczyn zostawiłam do przefermentowania 12 godzin, ciasto do pierwszego wyrastania 6, a gotowy bochenek wyrastał 4 godziny.
Widzę, że mogłam dać mu jeszcze trochę.

Ciasto było zwarte ale dość klejące, pomagałam sobie lekkim podsypywaniem mąką.


Część ciasta podzieliłam na 80-gramowe bułeczki (14 sztuk), z reszty uformowałam spory bochenek (dla nas na 3 dni).

Chleb piekłam 5 minut w 220 stopniach i 25 minut w 200.

Bułeczki wyrastały 2 godziny, troszkę się na blaszce rozlazły, ale później wystrzeliły do góry. Po 10 minutach były upieczone, dałam im jeszcze 5 minut z górną grzałką na zrumienienie.



Dziękuję za przepis.
anbetung.gif



biaya.jpg
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
.Agatko jaki piękny chleb! Piekłaś go w garnku, na kamieniu, czy jak?
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
samanta @ 9 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=942578.Agatko jaki piękny chleb! Piekłaś go w garnku, na kamieniu, czy jak?
Dziękuję
anbetung.gif


Piekłam na mocno rozgrzanej blasze. Włączam piekarnik z termoobiegiem i dolnym grzaniem na 250 stopni (z blachą włożoną na najniższy poziom), jak się nagrzeje do tych 250 to zmniejszam na odpowiednią temperaturę (u mnie 250 to jakby ze 300 było). Jak już się "ochłodzi" do tej temp. to wrzucam chleb, po 5 minutach wyłączam dolne grzanie i zostawiam sam termoobieg.

Nie mogę niestety grzać góra-dół, bo brzegi mi się w ogóle nie rumienią, a skóra robi się gumowa. Tylko termoobieg, chociaż wiem, że do chlebów to niewskazane. Szkoda, że mój piekarnik tego nie wie.
icon_mad.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,365
1,638
113
Upiekłam. Fantastyczny smak. Uroda wątpliwa, bo mi się nieco do ścierki przykleił
rofl.gif
.
 

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
Moje pierwsze bochenki (i trzeci w życiu chleb na zakwasie) !
banana.gif


Pierwszy trochę za bardzo się zrumienił, drugi za to bardziej omączony.
icon_mrgreen.gif

Smak- wspaniały! A zapach, jak z piekarni!

Dziękuję za znakomity przepis!
anbetung.gif


Na zdjęciu- ten omączony, a kromka ukrojona z tego zrumienionego. Krojony jeszcze trochę ciepły, może dlatego nie widać dobrze dziurek, ale są!
icon_razz.gif


55829897_d.jpg
 

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Wspaniały w smaku, smakował rodzince i sąsiadom
icon_smile.gif
. Moje chłopaki wybrali go na nasz rodzinny chleb codzienny, pomimo, że smakowali naprawdę niewielu chlebów w moim wykonaniu. Muszę tylko dopracować wykonanie, a dokładnie wyrabianie - tak mi się wydaje - bo mimo, ze nacięty, to mu się popękało delikatnie od spodu i niewielki jęzor wyszedł. Aaaaaaaa i jeszcze muszę się pochwalić, że jest to pierwszy chlebek formowany na okrągły i pieczony na blaszce na papierze do pieczenia, bo jeszcze nie dorobiłam się niczego co mogłabym łopatą nazwać.
Mam tylko jeden problem - na ciepło chleb rewelacyjny, ale na drugi dzień przy krojeniu nieznacznie kruszy się - czy czegoś mu brakuje?

 

viki-nka

Member
Wrz 5, 2010
150
0
0
Bardzo Ci dziękuję Mirabbelko, jutro będę go piekła i postaram się lepiej przyłożyć do ciasta
icon_smile.gif
. Mam nadzieję, że się uda, jeśli nie od razu, to na pewno z czasem go dopracuję
icon_smile.gif
.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,077
446
83
ja uzywam zakwasu o dosc rzadkiej konsystencji, ktora powstaje przez dodanie ok 100g maki i 100g wody. Przy robieniu zakwasu nie jestem wcale precyzyjna
icon_mrgreen.gif


przepraszam bardzo, ale nie uzywam celowo slowa "hydracja", bo takiego słowa nie ma w jezyku polskim
icon_redface.gif
 

agnesew

Member
Gru 8, 2005
381
0
0
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Wychodzi na to, że zakwasy mamy podobnej konsystencji skoro obie używamy proporcji wagowej 1:1
icon_smile.gif
Super, w takim razie od razu nastawiam zaczyn na jutro
icon_smile.gif


Dałaś mi do myślenia z tą "hydracją"... nie będziemy przecież używać sformułowania zakwas o hydration 100%
icon_mrgreen.gif
to by dopiero brzmiało... hm... może "nawilżenie"? oooooooooooooooooooooooo.... WILGOTNOŚĆ
icon_smile.gif
to chyba będzie najbliższe choć pewnie nie idealne określenie
icon_smile.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,077
446
83
jest co prawda w jezyku polskim hydratacja czyli uwodnienie ale brzmi równie dziwacznie

jezyk polski jest niestety bardziej opisowy i czasami trzeba uzyc kilku slow do oddania jednego obcego np. w jez.angielskim

ja pisze zwykle o zakwasie lub zaczynie o konsystencji 100:100
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
że też ja nigdy wcześniej tego chleba nie robiłam, jest przepyszny!
Zrobiłam na pszennym zakwasie z białej mąki, trochę się obawiałam, bo nie lubię raczej 100% pszennego, ale ten jest wspaniały. Miąższ delikatny i puszysty, w smaku lekko kwaskowaty, no idealny jak dla mnie
lecker.gif

Zrobiłam z połowy porcji, jednak i tak za duży jak do jednego koszyczka, wyszedł mi olbrzymi bochen, który nie mieścił się na kamieniu:
chleb_bia_y_z_SF_007a.jpg

chleb_bia_y_z_SF_010a.jpg

 

Załączniki

  • chleb_bia_y_z_SF_007a.jpg
    chleb_bia_y_z_SF_007a.jpg
    41 KB · Wyświetleń: 3
  • chleb_bia_y_z_SF_010a.jpg
    chleb_bia_y_z_SF_010a.jpg
    36.7 KB · Wyświetleń: 3