Wileńska polędwica*

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Robię, ale trochę inną metodą niż sugeruje Ela.
Kupiłam polędwiczkę wieprzową, dziś ją tylko natarłam cukrem, pojutrze natrę solą, a następnie przyprawami. Bardzo jestem ciekawa efektu :D
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Wczoraj natarłam przyprawami, majerankiem, papryką wędzoną, pieprzem, czosnkiem i trochę soli dosypałam, bo bałam się, że mogła się wypłukać.
Nie miałam pończochy ani żadnej przewiewnej szmatki, więc obwiązałam sznurkiem i sobie wisi na karniszu w kuchni.

Moja koty też mają w odwłoku
icon_mrgreen.gif
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Dzisiaj była degustacja i muszę powiedzieć, że jest naprawdę pyszne, smakuje jak najlepsze wędliny dojrzewające, które w sklepie nierzadko kosztują ponad 40 zł za kilogram. Nie jest ani trochę gumiasta ani twarda, super, na pewno będę powtarzać.
Niestety do krojenia potrzeba ostrego noża, a ja same tępaki mam ;P
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
35,002
1,579
113
W piątek posoliłam cienki schab, po pierwszej dobie płynu było niewiele, leżakuje zawinięty w papier śniadaniowy w naczyniu bez przykrycia, tak ma być czy przykryć?.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Pierwsze 5 dni trzymam zakryte.
Nie zawijam w nic, ale trzymam w szkle.
Imo powinno byc zamkniete, bo lodowka wysusza. Szczegolnie jak samoodszraniajaca sie.
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
35,002
1,579
113
Dzięki Ker, wszystko co napisałaś się zgadza: trzymam w szklanym naczyniu i lodówka sama się odszrania, wobec tego nakryję mięso
wink.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ono, to mieso
icon_wink.gif
, wysusza sie wystarczajaco mocno pozniej. Nawet czasem za mocno i twrda skorke ma.
Ja trzymam w szczelnie zamykanym pojemniku do noszenia jedzenia na wynos.
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Cynamon @ 11 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1488002Robię, ale trochę inną metodą niż sugeruje Ela.
Kupiłam polędwiczkę wieprzową, dziś ją tylko natarłam cukrem, pojutrze natrę solą, a następnie przyprawami. Bardzo jestem ciekawa efektu :D
Cynamon, chcę wypróbować Twoją metodę, tylko proszę o dokładniejsze dane
icon_smile.gif

1. dzień cukier (ile?)
3. dzień sól (ile?)
4. czy 5. dzień przyprawy?
I cały czas ma leżakować w lodówce?
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
35,002
1,579
113
Moja już wyschła, jesteśmy po degustacji, wg. ślubnego za sucha(chodzi o skorupkę okalającą schab), a wg.mnie trochę za dużo pieprzu, na kanapce mniej się wyczuwa za to soli w sam raz. Będę powtarzała bo warto, spróbuję trochę krócej suszyć i dam mniej pieprzu. Elka
anbetung.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,795
1,189
113
Maria z Łeby @ 8 Mar 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1509603Moja już wyschła, jesteśmy po degustacji, wg. ślubnego za sucha(chodzi o skorupkę okalającą schab), a wg.mnie trochę za dużo pieprzu, na kanapce mniej się wyczuwa za to soli w sam raz. Będę powtarzała bo warto, spróbuję trochę krócej suszyć i dam mniej pieprzu. Elka
anbetung.gif
.
Elka kiedys radzila, a ja namietnie uprawiam te metode: zmoczyc szmatke, wykrecic i w mokra zaiwnac schab i do foliowego woreczka i do lodowki, za jakies 2 dni skorka schabu zmieknie.
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
35,002
1,579
113
No i prawie tak zrobiłem - wczoraj zawinęłam w wilgotną ściereczkę (tylko nie włożyłam do woreczka) i dzisiaj sprawdzałam,
co tu dużo mówić
lecker.gif
, nawet pieprz jakby złagodniał.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Sledze czy nie ma schabu ladnego w ofercie, bo strasznie mi sie chce, a przeca od kupienia do jedzenia trza minimum 2 tygodnie poczekac!
 

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
bardzo dobre
daumen.gif
warto poświęcić czas i zrobić, w zasadzie nie zrobić, ponieważ tu nie ma żadnej roboty, poza zakupem odpowiedniej sztuki mięsa. Elu -
cvety.gif
Bardzo smakowite. Dzięki za przepis. Podczas suszenia zapach mnie powala - stara skarpietka - tak, chyba stara skarpietka musi tak miec :>Bardzo skorzystałam również z wszystkich wpisów, tych , którzy robili.
anbetung.gif

Będę na pewno powtarzać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Przeczytalam cale 10 stron i jednak mam pytanie.

Piszesz Elu "Wszystkie przyprawy wymieszać i mięso natarć mieszanką." a po kilku stronach doczytuje, ze przy obracaniu nalezy dosalac. To dosalac czy nie dosalac? Czy wystarczy wczesniejsze wymerdanie w przyprawach?

W czym wieszacie mieso? Slyszalam o ponczosze, moze byc? A moze siatka wedliniarska? Nie mam gazy niestety.
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
ja nie dosalałam w trakcie, na początku zawsze sypię 2,5 łyżki soli. Jak dla mnie jest w sam raz. Wieszam do suszenia w gazie. Gazę kupuje w aptece.
Właśnie nasoliłam ładniutki kawałek schabu, już nie mogę się doczekać
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,408
1,491
113
Przed świętami zrobiłam podobną metodą poledwiczkę wieprzową. Przepis jest z Wielkiego Żarcia. To chyba o ten przepis wcześniej ktoś pytał i nie dostał odpowiedzi.

polędwica_suszona.jpg
Robiłam dokładnie wg przepisu tylko proporcjonalnie zmniejszyłam wszystkie składniki. Suszyłam w siatce wędliniarskiej powieszoną przez 4 dni na pokrętle od kaloryfera nastawionego na jak najmniejsze grzanie.
 

Załączniki

  • polędwica_suszona.jpg
    polędwica_suszona.jpg
    53.7 KB · Wyświetleń: 2