Pumpernickel

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
450g maki zytniej (moze byc razowa)
225g maki pszennej razowej
115g bulgur wheat (nie znam polskiej nazwy)
2 lyzeczki soli
2 lyzki molasy
850g cieplej wody
1 lyzka oleju

Molase wymieszac z ciepla woda. Maki, bulgur wheat i sol wymieszac ze soba i dodac molase z woda. Dobrze wymieszac, choc jest to nieco trudne bo masa jest gesta. Wylozyc do 2 naoliwionych blaszek chlebowych, szczelnie zakryc folia i odstawic na 24 godziny.
Rozgrzac piec do 110 C. Foremki z chlebem przykryclekko folia aluminiowa. Do duzej blaszki do pieczenia drobiu (miesa) z kratka nalac wrzatku. Foremki z chlebem umiescic na kratce i ostroznie przeniesc do pieca. Piec bochenki przez 4 godziny, potem zwiekszyctemperature do 160C. Dolac wody do duzej blachy jesli zajdzie taka potrzeba, zdjac folie aluminiowa z chlebow i piec kolejna 30-45 min...
Studzic w blaszce 5 min, potem wyciagnac i kompletnie wystudzic. Zimny zawinac podwojnie w papier do pieczenia, a potem folie aluminiowa i zostawic na przynajmniej 24 godziny.
Dzieki tej metodzie chleb jest doskonaly..im dluzej go przechowujemy tym jest lepszy...
Przepis od C. Ingram
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Mam 2 pytania:
1. czy możesz bliżej określić co to jest bulgur wheat ?
2. czy dobrze rozumiem, że woda ma być poniżej kratki?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
pewnie:
1. bulgur wheat to rodzaj przerobionej pszenicy. Cale ziarno zostaje umyte, wstepnie ugotowane (parboiled), wysuszone, zmiazdzone, przesiane...aby wszytskie kawaleczki byly w miare rowne...
2. woda odrobine ponizej kratki - w efekcie ten chleb nie jest pieczony jak zwykle tylko zaparzony jakgdyby....

O prosze, Sinistra...przyszla na pomoc...dzieki!
icon_biggrin.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Sini, Tatter
anbetung.gif
anbetung.gif


I jeszcze jedno. Które z tych ziaren z Samiry będzie dobre do tego chleba? Drobniejsze, grubsze...?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
hm...nie moge dojrzec...nie wiem jak gruby jest gruby...
moj bulgur to prawie kostka i 1 - 1,5 mm wielkosci (boku)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Spróbowałam go zrobić. Niestety nie wyszedł mi.
cry_1.gif
Ciasto nie było wcale gęste, wręcz przeciwnie. Stosowałam się dokładnie do przepisu. Może to wynika z różnicy mąk - naszych i brytyjskich? Nie wiem czemu tak się stało. Pierwszy raz coś z przepisu Tatter mi się nie udało.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
icon_sad.gif


Niestety nie wiem Hazo co moglo sie stac....szkoda, ze nie wyszedl i, ze zmarnowalas tyle skladnikow...
Bardzo mi przykro....
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Tatter, żeby Ci nie było przykro
icon_wink.gif
, to dodam, że ja jak zwykle robiłam tylko z połowy porcji. Nie było więc tego tak dużo. Czasami tak jest, że to, co jednej osobie wychodzi wspaniale - drugiej się nie udaje.
Aha, i jest też korzyść, bo spróbowałam ugotować bulgur tak, jak gotuję kaszę. I bardzo mi to smakuje. Gdyby nie ten przepis pewnie nigdy nie kupiłabym go.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Czyli: " Nie ma tego zlego..."
icon_biggrin.gif
 

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
zrobiłam
icon_wink.gif
, co prawda użyłam mąki gryczanej zamiast bulgurwheat (bo mi się pomyliło z buckwheat
icon_mrgreen.gif
), ale wygląda dobrze, pięknie pachnie na cały dom, niestety próbowanie dopiero wieczorkiem, teraz sobie leży i nabiera smaku
icon_wink.gif
 

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
dla mnie pyszny:)
ale rodzinka chyba woli bardziej puszyste chleby:pP
a czy on miał wyjść taki no jakby.... mokry? zakalca nie ma, ale jest dziwnie wilgotny...

cos takiego mi wyszło
IMG_4017.jpg
 

Załączniki

  • IMG_4017.jpg
    IMG_4017.jpg
    138.1 KB · Wyświetleń: 1