CHLEB NA ZAKWASIE (garsc informacji i porad dla poczatkujacych)

ZuzMa

Member
Wrz 29, 2013
49
0
0
Dziekuje dobra duszo
anbetung.gif
Zrobilam tak jak poradzilas i teraz najgorsze czekanie wrrr
Ja nie mam zasuszonej rezerwy
icon_sad.gif

Normalnie plakac mi się chce,tak mi go szkoda,to było moje 3 dziecko nie wiem co zrobie jak go zabraknie
icon_sad.gif
 

Cyntia

Member
Lip 27, 2011
4
0
0
Witam serdecznie.
Chlebki na zakwasie (żytnim) piekę już mniej więcej od dwóch miesięcy.
I zaczyna mnie męczyć takie pytanie. Dlaczego nawet czysto pszenne chleby (jedyna mąka żytna jaka jest w cieście to ta z zakwasu), wychodzą mi zawsze dość ciemne?????
Nie chodzi o to, że to jakiś problem ale chciałam upiec bielusi chlebek i sugerując się zdjęciami z blogów takie właśnie miały być...
W przepisach dziewczyny podawały, że użyły zakwasu żytniego więc teoretycznie mój też powinien wyjść biały...buuuuu....Tych przepisów już trochę przerobiłam i nie wiem...czy te wszystkie fotki są jakieś poprawiane czy ja coś robię nie tak....
Teraz zdecydowałam się nastawić zakwas pszenny...zobaczymy jakie chlebki wyjdą na takim.
Pozdrawiam
wink.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Zakwas to ta lyzka-dwie, z ktorych robisz zaczyn, tak? Zytnia razowa czy jasna?

Mieszkasz w Polsce? W Polsce bieli sie maki, ale nie w kazdym kraju tak robia, wiec z automatu juz bedziesz miec ciemniejszy chleb jesli mieszkasz gdzies indziej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cyntia

Member
Lip 27, 2011
4
0
0
Zakwasu do chleba używam w różnych ilościach, od kilku łyżek do ok. 200 g. ( w zależności od przepisu) i nie piekę w automacie.
Zakwas jest z mąki żytniej razowej...może faktycznie w tym tkwi przyczyna...chociaż ile bym go nie użyła chlebki zawsze mają zbliżony kolor.

Mieszkam w Polsce, już poprawiłam profil.
Dzięki za odzew
wink.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
To dokarm z tego zytniego zakwas pszenny. Moze bedzie bielszy chleb
icon_biggrin.gif
A maka jaka uzywasz? Dziewczyny chyba te z Lidla uzywaja.
 

Cyntia

Member
Lip 27, 2011
4
0
0
To muszę kupić tą Lidlową bo teraz piekłam na takiej "zwykłej" bezfirmowej ze "Stokrotki" typ 650. Ale wcześniej jak jeszcze bawiłam się w chleby drożdzowe też jej używałam i chlebki były bielutkie.
Ten zakwas, który teraz robię, jest czysto pszenny...zobaczymy co mi z tego wyjdzie....na razie wszystko idzie dobrymi torami bo zakwasik fajnie bąbluje
icon_wink.gif

i faktycznie jest o niebo łagodniejszy w zapachu od żytniego!
Już nie mogę się doczekać takiego czysto pszennego chlebka!
mniam.gif

 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,407
1,491
113
Cyntia @ 9 Dec 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1487372Zakwas jest z mąki żytniej razowej...może faktycznie w tym tkwi przyczyna...chociaż ile bym go nie użyła chlebki zawsze mają zbliżony kolor.
Radziłabym zmienić mąkę, której używasz do pieczenia. Ja zakwas dokarmiam tylko mąką żytnią razową, grubą z pierwszego przemiału i jeśli piekę chleb z przewagą maki pszennej to on jest zawsze jasny. Np. ten: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=8...t&p=1477348 czy ten: http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3552548...b-oliwkowy.html
Dawno temu jeden raz kupiłam jakąś mąkę pszenną BIO i z niej chleb wychodził szary. Więcej jej nie kupiłam, bo chleb wyglądał brzydko i jego wygląd nie zachęcał do jedzenia.
 

Cyntia

Member
Lip 27, 2011
4
0
0
hazo, bardzo dziękuję za podpowiedź
icon_smile.gif

W takim razie do następnego pieczenia zaopatruję się w inną mąkę.
Też się zastanawiałam czy mąka nie jest tu przyczyną ale tak jak wyżej pisałam, wcześniej dużo piekłam na drożdżach i chlebki były białe ( na tej samej mące) więc nie byłam pewna czy faktycznie tu tkwi problem.
Może sam proces przygotowania pieczywa na zakwasie zmienia kolor mąki...nie wiem... w każdym razie wypróbuję inną.
Dzięki
icon_smile.gif
 

SAga

Member
Lis 19, 2012
19
0
0
Witam , mam nowo nastawiony mój pierwszy zakwas żytni na chlebek ... w związku z tym mam kilka pyta (być może już się tu takie pojawiały .). Mam nadzieje , że ktoś udzieli mi odpowiedzi ..niestety nie doczytałam wcześniej i zrobiłam zakwas z mąki żytniej żurkowej typ.1400 (taka kupiłam w sklepie )Ale chyba wyszedł dobrze , przez pierwsze dni ładnie rósł później sie uspokoił i tylko bąbelkował .
Dzisiaj ma 6 dzień włożyłam słoik do lodówki , chciałabym już na święta użyć go do wypieku chleba tj. w poniedziałek , czy ma szansę taki młody udźwignąć ciasto? oczywiście z pomocą odrobiny drożdży ? Chciałabym upiec chleb mieszany ..... kilka dni temu upiekłam chlebek pszenny z ziemniakami z forumowego przepisu na samych drożdżach , bo chciałam wypróbować kamień w piekarniku
iiiii ... udał się , wyszedł pyszny , pięknie się upiekł , nie popękał czego się obawiałam ...a więc pierwsze koty za płoty ... ale z zakwasem to już dla mnie większa szkoła jazdy .
A i jeszcze mam jedno pytanie , bo mam mąkę żytnią z młyna (używam jej na żurek - jest biała ).. ..co roku jesienią jedziemy do pobliskiego młyna i wymieniamy swoje zboże za mąkę , ale nie mam pojęcia jakie typy tej mąki z młyna mogą być ... ktoś się orientuje ? Czy młynarz będzie wiedział ? Czy z takiego wiejskiego młyna da się to jakoś określić ?
Pozdrawiam wszystkich domowych piekarzy ... wkręciły mnie na całego Wasze wypieki , które tu podglądam .
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Jeśli zakwas rośnie dobrze, to możesz próbować i upiec chleb, drożdży dodaj trochę dla spokojności nerwów
icon_wink.gif
Tylko dzień przed pieczeniem dokarm go, wtedy będzie silniejszy. Pamiętaj, żeby niedużą ilość zakwasu zawsze dokarmiać większą ilością mąki, on musi mieć dużo pożywienia, wtedy będzie dobrze przyrastał. Aha, mąka żurkowa jak najbardziej nadaje się na zakwas, w sumie z każdej mąki żytniej można robić zakwas, a jej typ zależy już od preferencji lub konkretnego przepisu.
Młynarz powinien wiedzieć jaką mąkę otrzyma. Typy mąki żytniej masz np. tu opisane: http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85ka W 'moim' młynie mają 720 i 2000 bo to chyba najbardziej popularne typy. Ale jeśli młynarz powie Ci, że mąka może być gruba lub biała, bez określania typu, to pewnie typy będą zbliżone właśnie do tych 2000 i 720.
 

SAga

Member
Lis 19, 2012
19
0
0
dziunia dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź ... uspokoiłaś mnie trochę z tym moim zawzięciem na upieczenie chleba na święta , zastanawiałam się czy nie porywam się z motyką na słońce ..... ale marzy mi się taki jak kiedyś babcia i ciocia piekły ,
jego smak pamiętam do dziś . Moja mama tez piekła , ale nie w piecu chlebowym tylko na brytfance w piekarniku , a to już nie jest to samo .
Co do mąki z młyna to pewnie masz racje , a ja w domu mam prawdopodobnie mąkę 720 ... bo taka jest najbardziej popularna i ludzie na wsi takiej pewnie najczęściej używają do wypieku .
Po świętach przejadę się do młyna i zorientuję się oraz zaopatrzę w większą ilość mąki , bo jeśli chlebki będą mi wychodzić to częściej będę piekła .
lecker.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Kiedyś w końcu trzeba zacząć piec, nie można tylko dokarmiać zakwasu
icon_wink.gif
Powodzenia
icon_smile.gif

A w brytfance chleby wychodzą bardzo dobrze, najlepiej jakby była żeliwna i z pokrywką, wtedy rozgrzewa się ją do najwyższej temperatury pustą i wrzuca wyrośnięty chleb, piecze się idealnie, choć na pewno będzie trochę inny w smaku niż taki pieczony w piecu chlebowym.
 

SAga

Member
Lis 19, 2012
19
0
0
Tak, masz rację ... przecież nie będę zakwasu trzymać tylko po to by go dokarmiać ... na początku będę się wspomagać drożdżami , a później na samym zakwasie .
Mam takie 2 gąsiory z pokrywami , jeden mniejszy drugi większy ... (zawsze zapiekam w nich gołąbki )ale one chyba nie są żeliwne ... nie znam się .
icon_neutral.gif

Oczywiście foremkowym chlebkom nic nie ujmuje na smaku czy wyglądzie , ale jednak pieczony w piecu opalanym drewnem to jednak taki chleb z tradycjami i typowo wiejski ,
nawet jeśli omączony i gdzieś pod zębami zgrzytnie popiół . Ja sobie wymyśliłam taki pseudo piec , to taka namiastka pieca chlebowego , który trudno porównać z piecem chlebowym .....czyli zwykły piekarnik elektryczny i położone na kratce w nim cegły szamotowe ....
rozgrzany do maksimum szybciutko ciasto łapie kolor i ostatni chleb ładnie upiekł się , pizza też
icon_razz.gif
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Czy możecie polecić jakiś młyn lub sprawdzonego sprzedawcę od mąki (przede wszystkim żytnia)?
Kiedyś ktoś podawał,nawet zapisałam ale zgubiłam
icon_redface.gif
a teraz znajoma potrzebuje.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Wielkie DZIEKUJĘ Buko!
anbetung.gif

Ja niestety kupuję w zwykłym sklepie (ale też i piekę rzadziej niż częściej),
więc nie miałam jak jej podpowiedzieć.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Mam pytanie o zakwas:
stał mój dziadziuś w lodówce jakieś 3 tygodnie,
w słoiku i zakryty papierm śniadaniowym.
I tak jak zwykle podzielił się na gęste i "wodę" na górze,
tylko ta "woda" jest koloru czarnego/ciemnoszerego.
Czy to znaczy że zapleśniał?
Nigdzie na słoiku pleśni nie ma,na wodzie nie było ,wodę wylałam ,
na powierzchni gęstego też nie ma ale czemu ta woda ma taki kolor?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Bo tak ma i już
zahnlos.gif
Na poważnie, to nie wiem dlaczego, zachodzi jakaś reakcja i mąka tak potem się robi, szczególnie żytnia, zjada się do końca i robi się ciemna. Pleśń widać gołym okiem, wygląda jak pleśń, kożuch taki albo skupiska waciane. Odlej trochę tego co zostało do nowego wyparzonego słoika i normalnie dokarm, pewnie ruszy i będzie ok.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
anbetung.gif
ufff dzięki
anbetung.gif

Odlałam wszystko,zdjęłam też tą górną warstwę,dokarmiłam i jak najbardziej działa.
Bałam się tylko czy to właśnie nie jakaś ukryta plaśń.
Mi się taki szaro-czarny kolor zrobił pierwszy raz,
wcześniej był zawsze brązowy,taki jak mocna herbata.
 

wuj_stach

Member
Lut 3, 2010
3
0
0
Witam,

A ja z pytaniem z trochę innej beczki ale dotyczącym zakwasu
icon_smile.gif


Czy jest może na tym forum ktoś z Łodzi kto byłby tak miły i podarowałby mi troszkę zakwasu ? Mój niestety się zepsuł bo przez dłuższą chwilę nie miałem czasu na wypieki(urodziło mi się dzidzi
icon_smile.gif
) A teraz chciałbym powrócić do samodzielnego wypieku chleba a na zabawy z budowaniem zakwasu od nowa nie mam za bardzo czasu.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam z Łodzi
icon_smile.gif