Barszcz wigilijny mojej mamy

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Barszcz wigilijny

1/2 kg burakow
1lyzka soli
1 i 1/2 lyzki cukru
1/2 lyzki octu lub soku z cytryny
1 pietruszka
1 marchewka
1 maly seler
1 cebula
oczyszczona glowa karpia, pletwy i grzbiet
ziele angielskie
lisc laurowy

Obrane buraki kroimy w paski, posypujemy sola i skrapiamy octem, tak sobie troche leza, a w tym czasie
gotujemy wywar z warzyw, dodajemy glowe, pletwy i grzbiet ryby, cebule, ziele i lisc.
Dodajemy do gotowego wywaru buraki i gotujemy zeby zupa nabrala koloru, przyprawiamy sola i cukrem. Przecedzamy.

Opcjonalnie mozna dodac na koniec gotowania zabek czosnku, przecisniety przez praske i posolony, zakwas z burakow, albo zalewe z buraczkow w occie.



 

kermidt

Member
Wrz 17, 2004
44,979
5
0
brrr
icon_wink.gif
Ciekawe
icon_wink.gif
Slyszalam juz o barszczu rybnym, ale nigdy nie probowalam.
Przypomniala mi sie kuzynka z Australii. Ogladala jakis turniej kucharski, bo uczestniczyly w nim 2 Polki.
Wygraly barszczem z dodatkiem... wodki. Ale mowi zawsze, ze te wodke laly i laly i nie mogly przestac.
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Kermidt, zawsze zajadam sie tym barszczem ale jak mama dyktowala mi przepis, to tez zrobilam brrr
rofl.gif
 

kermidt

Member
Wrz 17, 2004
44,979
5
0
Na barszcz brr nie robie, za to glowa ryby mozna mnie wypedzic, ale ja pod tym wzgledem jestem bardzo specyficzna
icon_lol.gif

i chyba mi to juz nie minie.
Nie wiem, moze nie potrafie spojrzec w oczy, bo krewetki calej tez nie dotkne
icon_wink.gif
Nawet tylko recyma
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Wydaje mi się że moja Babusia gotowała kiedyś taki lub podobny. Był bardzo dobry, ale jednak Mama robiła inny, my teraz też każda inny...
Nie jestem pewna czy na wigilię, ale ugotuje taki barszcz, może to taki sam?
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
nigdy nie jadłam barszczu na rybie, kocham rybne zupy
lecker.gif
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Kocham ten barszcz, bo od wieeelu lat mama przyrzadza go na wigilje i z nim mi sie kojarza swieta
icon_smile.gif

Podobno ten przepis dawno temu spisala z programu TV, podawal go jakis starszy siwy pan.
Moze dziadek od babusi Samanty.
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
mexikana @ 22 Dec 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1554524Kocham ten barszcz, bo od wieeelu lat mama przyrzadza go na wigilje i z nim mi sie kojarza swieta
icon_smile.gif

Podobno ten przepis dawno temu spisala z programu TV, podawal go jakis starszy siwy pan.
Moze dziadek od babusi Samanty.
icon_smile.gif
Oj, na pewno nie
icon_biggrin.gif

Ten konkretny Dziadek umiał sobie ukroic chleb a jak chciał mieć duży sukces kulinarny, to robił sobie kanapkę
rofl.gif
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,773
28
48
Jak to dobrze, Sam, ze nie wdalas sie kuliarnie w dziadka
icon_lol.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
33,255
5,171
113
Zrobiłam po swojemu, z oddzielnie gotowanymi burakami i wywarem grzybowym, ale na bulionie z ryby (co prawda nie karpia, ale karpiowatej tołpygi).
Dosmaczyłam czosnkiem, sokiem z cytryny i kwasem buraczanym.
Wyszedł bardzo smaczny, jeszcze raz dziękuję za wpisanie przepisu.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0