Spaghetti z brokułami i anchois

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,752
3,012
113
Smaczne, lekkie i przede wszystkim ekspresowe danie Jamiego Olivera z książki „15 minut w kuchni”. Dzięki dodatkowi filecików anchois danie zyskuje charakterystyczny, słonawy smak. W czasie smażenia rybki zamieniają się aromatyczną pastę, która oblepia makron i brokuły. Pycha!
Składniki:
makaron spaghetti (może być też razowy)
kilka różyczek brokułów
8-10 filecików anchois z oliwą
1 czerwona papryczka chili
4 ząbki czosnku
gałązka świeżego rozmarynu (lub pół łyżeczki suszonego)
sok z połowy cytryny (ja dodaję też troszkę otartej skórki)
tarty parmezan
sól, pieprz
oliwa
Przygotowanie:
Makaron włożyć do gotującej się osolonej wody, brokuł podzielić na mniejsze różyczki, łodyżki pokroić w paski, chili w plasterki.
Na rozgrzaną głębszą patelnię wyłożyć sardele z oliwą, dodać chili, posiekany czosnek, listki rozmarynu, smażyć chwilę, dodać brokuły oraz kilka łyżek wody z garnka z makaronem. Całość poddusić kilka minut aż brokuł zmięknie, anchois się rozpuści, a makaron w międzyczasie ugotuje.
Spaghetti odcedzić zachowując pół szklanki wrzątku, przełożyć na patelnię z brokułami i sosem, wymieszać, dolać tyle wody z ugotowanego makaronu, aby ten stał się błyszczący. Całość skropić sokiem z cytryny, doprawić do smaku solą i pieprzem, chwilę podgrzewać., lekko skropić oliwą. Posypać parmezanem, raczej oszczędnie, lepiej mniej niż więcej.

Uwaga: podobno danie jest równie smaczne, jeśli zamiast brokułów użyje się krewetek.
 
  • Like
Reakcje: Aniutka

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,991
481
83
Przeczytałam Buko Twój przepis, kiedy byłam w Polsce i chodzi za mną od dwóch tygodni. Niestety w mojej wiejskiej okolicy nie znalazłam anchois i nie mogłam zaspokoić swojej ciekawości. Ale już wróciłam do cywilizacji, jutro kupię składniki i zrobię na obiad.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,372
1,466
113
Około 2-3 tygodni temu spytałam w dużym markecie Carrefour w Warszawie o anchois. Pan z obsługi działu z owocami morza powiedział, że już od kilku lat nie mają. Nawet pokazał mi miejsce na półce gdzie dawniej stały. Dla mnie to dziwne, bo z dawniejszych lat pamiętam je w sklepach. Czy to oryginalne czy te polskie helskie.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,752
3,012
113
No właśnie, kiedyś były w każdym większym sklepie, przeważnie w puszkach, ale to tylko zaleta. Szkoda.
Zaopatruję się w sklepie dowożącym towar do domu, ale ostatnio odnowiony zapas był z Allegro, w słoiczkach, jedne zalane olejem roślinnym, drugie oliwą.
Te w puszkach, oferowane przez sklepy internetowe, mają ceny dwukrotnie wyższe za mniejszą o połowę ilość, ale tylko dlatego, że są BIO. :roll:
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,752
3,012
113
Muszę przypilnować. :)
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,991
481
83
A to ciekawe, że nawet w stolicy problem.

W Biedronce też czasem można było upolować w tygodniach tematycznych - tak mi powiedziała pani w sklepie.