Torcik serowo- ananasowy

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
4 jaja
1/4 szklanki cukru
5 łyżek mąki pszennej
5 łyżek mąki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
łyżeczka proszku do pieczenia

puszka ananasów
9 płatków żelatyny białej lub 20g żelatyny zwykłej (opakowanie na 1 litr wody)
500g serka homogenizowanego
250g śmietany 18%
400g śmietanki kremówki 30% lub 36%
3/4 szklanki cukru pudru


Ciasto: Żółtka oddzielam od białek i ubijam z połową cukru. Białka ubijam na sztywno i potem dodaję resztę cukru i jeszcze chwilkę ubijam. Łączę obie masy ze sobą. Kakao, mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia przesiewam do jednej miski i dodaję po łyżce do masy jajecznej i delikatnie mieszam do wyczerpania mieszanki mąk. Ciasto wylewam na blachę 40x24 i piekę w 200 stopniach. Odkładam do wystudzenia.

Masa: Ananasy odsączam, a żelatynę moczę w wodzie, żeby napęczniała albo jeżeli mam zwykłą żelatynę to rozpuszczam mniej więcej w 1/4 szklanki gorącej wody i studzę. Ser mieszam ze śmietaną 18% i rozpuszczoną żelatyną. Kremówkę ubijam na sztywno, gdy ser zacznie tężeć dodaje do niego ubita kremówkę i delikatnie ze sobą łączę, nastepnie dodaję ananasy pokrojone w mniejsze kawałki.

3/4 kremu wykładam na ciasto i kroję je w 4-5 pasów, zależy jak wysoki ma być torcik. Zwijam pierwszy pas w roladę, nakładam następny na niego i tak pokolei każdy, aż powsatnie dość szeroka rolada. Wkładam ciasto do tortownicy, żeby zastygło. Mozna zacząć od boków tortownicy zwijanie ku srodkowi i wtedy ten brak w środku uzupenić kremem. Po zastygnięciu boki i wierzch smaruje kremem, można wierzch ozdobic kulkami rafaello lub posypać wiórkami kokosowymi, albo zrobić rozetki z masy.

1033.jpg&sid=68b4d707c4aba61910375d12c0e4cd0f


1034.jpg
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Torcik jest bardzo dobry równiez w wersji lodowej. Zrobiłam takie malutkie doświadczenie: wsadziłam go do zamrażalnika i po wyjęciu po 2-3 godzinach, jest lekko zmrożony i smakuje jak lody :mrgreen:
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Gusia, a czym on jest oblany z zewnątrz?

I jeszcze pytanie: jakiej szerokości mają być te pasy ciasta, tak mniej więcej ....

ewa
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Młotek ze mnie, nic a nic nie kumam z tym krojeniem zwijaniem :dump:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Gusia, a czym on jest oblany z zewnątrz?

I jeszcze pytanie: jakiej szerokości mają być te pasy ciasta, tak mniej więcej ....

ewa
Ewa on jest oblany z zewnatrz tym samym co ma w środku tylko bez ananasa. Piekłam na blasze 40cm na 24 cm i wyszły mi 4 paski o wysokości 10cm i długości 24 cm. Ja to zrobiłam tak posmarowałam jeden pasek masą i włozyłam go do tortownicy tak żeby przylegał do jej przegów, nastepnie do jej końca przyłozyłam drugi pasek i zaczęłam zwijać ku środkowi, masa trochę spłynęła w dól, więc uzupełniałam ją dokładając łyżką już w tortownicy.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Ale jestescie pasqdne !
icon_razz.gif
Taki tort, tak kusic ..... :twisted:

Kurcze, z czego ten tort ma 'polewe, czy raczaj obudowe' ? Mozliwe, ze to napewno gusiu z kremu ? Dooobrze pameitasz ? :dump: :mrgreen:

A z tymi krazkami rop chodzi o to, ze Ty wypelniasz nimi ten tort, tak ? Czyli najpierw pierwszy zwoj, to zewnetrze torciku ? I pozniej kolejny, to nastepne zwoje wewnatrz, czy tak ?
Jesli dobrze mysle, to jak utrzymujesz wszystko w calosci ? w tortownicy, czy w tej plastikowej 'ramce' do tortow ?
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ale jestescie pasqdne ! :p Taki tort, tak kusic ..... :twisted:

Kurcze, z czego ten tort ma 'polewe, czy raczaj obudowe' ? Mozliwe, ze to napewno gusiu z kremu ? Dooobrze pameitasz ? :dump: :mrgreen:
Na 100% z tego samego kremu jest obudowa :mrgreen:

CYTATA z tymi krazkami rop chodzi o to, ze Ty wypelniasz nimi ten tort, tak ? Czyli najpierw pierwszy zwoj, to zewnetrze torciku ? I pozniej kolejny, to nastepne zwoje wewnatrz, czy tak ?
Jesli dobrze mysle, to jak utrzymujesz wszystko w calosci ? w tortownicy, czy w tej plastikowej 'ramce' do tortow ?
Dokładnie tak i każdy posmarowany kremem, nie jakąś wielką ilością, bo juz jak jest w tortownicy to jeszcze dokładam krem. A robiłam to w tortownicy.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Widzisz JotHa jak blondynki sobie potrafią wytłumaczyć - już nawet ja rozumiem jak to zrobić :lol:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Kurcze ! Moj geniusz urosl ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nie sadzilam, ze to jeszcze mozliwe. :mao: :mao: :mao:

Nie mowiac o skromnosci. :twisted: :twisted: :twisted:
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
no chyba bede musiala go zrobic bo codziennie zagladam tu zeby mu sie przypatrzec i pomarzyc o jego smaku :roll:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
kamila i jak tam torcik, bo mam stresa :shock:
Ja swój kroiłam na 4 pasy i jak widać na zdjęciu był bardzo wysoki a zwijałam go w najmniejszej tortownicy, chyba 24cm ma ona średnicy